Melia Costa del Sol
I Torremolinos, mindre än en mil från flygplatsen i Malaga och i direkt anslutning till havet, ligger nyrenoverade Hotel Melia Costa del Sol.
En perfekt bas för spel på områdets fina golfbanor och med ett stort utbud av restauranger och nöjen på kort promenadavstånd.
Med tanke på det korta avståndet till flygplatsen är det ett perfekt resmål även för en kortare weekendresa.
-
Boende
Hotel Melia Costa del Sol
Hotellet, som ligger i direkt anslutning till stranden och strandpromenaden, har drygt 500 ljusa och trevliga och nyligen renoverade rum, samtliga med härlig havsutsikt.
De luftkonditionerade rummen är utrustade med kabel-TV, minibar och gratis WiFi. Rummen är på minst 30 kvm och alla rum har balkong med havsutsikt.
Hotellet har två restauranger, lobbybar, cafeteria och poolbar.
På anläggningen finns flera pooler, ett litet men välutrustat gym samt ett ”game room”.
Man har även ett parkeringsgarage direkt under receptionen. Gatan utanför hotellet, som skiljer hotellområdet från stranden, är en återvändsgata innebärande att trafiken utanför hotellet är begränsad.
På kort promenadavstånd finns ett stort utbud av restauranger och barer, dels längs stranden men också i centrala Torrmolinos som man enklast når med hotellets hiss som tar en rakt upp i stan!På Melia Costa del Sol finns allt man behöver för en härlig golfresa!
Måltider
Frukost ingår.
Halvpension erbjuds mot tillägg.Flygplats
Närmaste flygplats: Malaga (9 km) -
Golf
Torrequebrada
Torrequebrada, eller egentligen El campo de golf Torrequebrada, öppnade för spel 1976 och tillhör alltså de äldre banorna på Solkusten. Banan bjuder härliga vyer över havet och de omgivande bergen och är bl. a. känd för sina snabba och fina greener.
Torrequebrada har par 72 och mäter 5760 meter för herrar och 4880 meter för damer.
Från klubbhuset, som innehåller proshop och en bra restaurang med uteservering, har man perfekt utsikt över 18:e fairway.Avståndet mellan hotellet och Torrequebrada Golf är ca 12 km.
Parador
Parador invigdes 1925 och är både Solkustens, och faktiskt hela Andalusiens, allra äldsta bana.
Under årens lopp har banan renoverats och förfinats och den bjuder härliga utmaningar såväl för den erfarne golfaren som för höghandicaparen.
Banan är flack och har breda fairways och den ligger i ett havsnära område där fairways kantas av eucalyptus och mimosa.
Här finns fina övningsområden, restaurang och proshop.
Parador har även en övningsbana med 9 hål
Banan har par 72 och mäter 5300 meter för damer och 5900 meter för herrar.Avståndet mellan hotellet och Parador Golf är ca 6 km.
Lauro Golf
Lauro Golf har 27 hål som kan kombineras till tre olika 18-hålsbanor. Hålen ligger utlagda i ett naturskönt område med en hel del träd och dammar. Banan är tekniskt utmanande utan att vara alltför svårscorad. De flesta hålen är ganska flacka varför den lämpar sig bra för den som vill gå och spela även om det finns ett par stigningar. Banan mäter cirka 4.900 meter från röd tee och cirka 5.800 meter från gul, par 72.
Lauro har bra träningsmöjligheter och här finns även möjlighet att boka lektioner.
Klubbhuset är inrymt i en äldre byggnad i Andalusisk stil. Här finns restaurang, omklädningsrum, proshop och kontor för Caddie-master.Avståndet mellan hotellet och Lauro Golf är ca 2 mil.
Guadalhorce
Real Guadalhorce Club de Golf ligger i Guadalhorce-dalen i ett naturskönt område med sparsam bebyggelse.
De första nio hålen är av parkkaraktär och saknar helt vattenhinder. Under de avslutande nio hålen möts man av en lite större utmaning i form av upphöjda greener och några strategiskt placerade vattenhinder.
En härlig golf upplevelse!
Guadalhorce har par 72 och mäter 5960 meter för herrar och 5120 meter för damer.Avståndet mellan hotellet och Guadalhorce Golf är ca 2 mil.
Alternativa banor
Boende på Melia Costa del Sol kan naturligtvis även kombineras med spel även på andra banor i området.
Kontakta oss för förslag/prisuppgift. -
Priser
Välkommen att kontakta oss för offert
STÄNG LISTA
-
Förfrågan
Välkommen att fylla i en förfrågan nedan. Vi återkommer därefter till dig via e-post med en komplett offert.
Obs, flygresa ingår i de flesta fall inte i våra priser utan det bokar du som resenär själv för bästa pris på datum och tider som passar dig.
Se mer info om flyg under ”Bokning info” i huvudmenyn.