
Le Golf National Paris
Golf National utanför Paris tillhör tveklöst en av Europas bästa golfanläggningar.
Här har flera stora evenemang gått av stapeln, t ex Europatourtävlingar och, som alla minns, Ryder Cup 2018. Golf National står också värd för golfen under Sommar-OS 2024.
Här finns två riktigt bra golfbanor och ett trevligt fyrstjärnigt hotell.
För den som vill passa på att också åka in till centrala Paris finns utmärkta allmänna kommunikationer.
Le Golf National är perfekt för en kortare weekendresa men passar även för den som vill stanna lite längre.
-
Boende
Hotel Novotel Saint-Quentin en Yvelines
Hotellet, som är beläget i anslutning till golfbanorna, är fyrstjärnigt och har ca 130 ljusa och fräscha rum.
Rummen är luftkonditionerade och utrustade med bland annat gratis wifi, kabel-tv, värdeskåp och kaffe/te-faciliteter.
Hotellet har två restauranger, som serverar sedvanligt utsökt fransk mat, och två trevliga två barer.
Här finns också pool, ett välutrustat gym samt ”Le Spa by Sothys”.Måltider
Frukostbuffé ingår.
Halvpension erbjuds mot tillägg.Flygplats
Närmaste flygplats: Paris/Charles de Gaulle (58 km) eller Paris/Orly (28 km)Video och bilder
-
Golf
Le Golf National
På Golf National finns två 18-hålsbanor, Albatros och Aigle. Man har även en kortare 9-hålsbana samt ett träningsområde med alla tänkbara faciliteter.
Observera att bägge banorna har handicapkrav, 28 för herrar och 36 för damer.
Mer info om banorna nedan.Le Golf National / Albatros Course
Observera att Albatros är stängd för ombyggnation. Banan beräknas att öppna igen i juni 2026.
Albatros, som har par 71, mäter hela 6649 meter från backtee men eftersom det erbjuds fem olika utslagsplatser är banan en njutning även för medelhandicaparen.
Banan, som har stått värd för några av världens största tävlingar inklusive Ryder Cup och Paris-OS 2024, är ritad av de bägge arkitekterna Chesneau och Von Hagge.
Det handlar om en utpräglad mästerskapsbana med böljande fairways och stora snabba greener. På väg mot green har många hål strategiskt placerade vattenhinder som det gäller att se upp för.
En golfupplevelse utöver det vanliga!Le Golf National / Aigle Course
Aigle-banan är något kortare, par 71 och med längden 4880-5960 meter beroende på vilken tee som används. Banan invigdes 1991 och är ritad av Hubert Chesneau.
Trots att banan räknas som anläggningens ”andrabana” möts man av en riktigt bra golfbana. -
Priser

Välkommen att kontakta oss för offert
STÄNG LISTA
-
Förfrågan
Välkommen att fylla i en förfrågan nedan. Vi återkommer därefter till dig via e-post med en komplett offert.
Obs, flygresa ingår i de flesta fall inte i våra priser utan det bokar du som resenär själv för bästa pris på datum och tider som passar dig.
Se mer info om flyg under ”Bokning info” i huvudmenyn.































