Aqua Pedra Albufeira
Fyrstjärnigt hotell med perfekt läge i Albufeira med bekvämt promenadavstånd till strand, restauranger och nöjen.
Aqua Pedra dos Bicos är ett ”adults only” hotell med åldersgräns 18 år.
Det finns ett antal bra golfbanor 10-15 km från hotellet.
-
Boende
Aqua Pedra dos Bicos
Aqua Pedra dos Bicos är ett riktigt bra fyrstjärnigt hotell med 142 rum inklusive några sviter. Hotellet har ett lugnt läge med bekvämt promenadavstånd till stranden samt restauranger och nöjen. Alla rum har balkong och är utrustade med minibar, värdeskåp, vattenkokare, satellit-TV, wifi och a/c.
Serenata, hotellets restaurang, serverar rätter av medelhavskaraktär i trevlig miljö. Koppla av med någon förfriskning i Lounge Bar, Pool Bar (ej öppen hela året) eller Sky Bar som ligger på hotellets tak (säsongsberoende).
Hotellet har en rejält tilltagen utomhuspool som är öppen delar av året.
Aqua dos Bicos är ett ”adults only” hotell med minimiålder 18 år.Måltider
Frukostbuffé ingår.
Halvpension erbjuds mot tillägg.Hotellet är stängt under januari och februari.
Flygplats
Närmaste flygplats: Faro (39 km)
Alternativ flygplats: Lissabon (26 mil) -
Golf
Boende på Aqua Pedra medger spel på ett stort antal banor i området. Nedan ger vi en kort presentation av några av de banor som ligger närmast men det går alltså utmärkt att spela även på andra banor. Kontakta oss för mer info och prisuppgift.
Millennium
Millennium är, som namnet antyder, en relativt ny bana och den har snabbt vuxit i anseende. Här bjuds det varierande och rolig golf i vackra omgivningar. Efter avslutad runda rekommenderas en matbit i det påkostade klubbhuset.
Banan ligger ca 11 km från hotellet.Pinhal
Pinhal är en spännande bekantskap, belägen i det som en gång var en pinjeskog. Den välkände banarkitekten Robert Trent Jones har här skapat en bana som innehåller en blandning av engelsk och amerikansk banbyggartradition. Fantastiska vyer över havet gör rundan till en upplevelse man aldrig glömmer.
Banan ligger ca 15 km från hotellet.Laguna
Laguna är en bana som ”hardhittern” trivs på! Breda fairways gör det här möjligt att ta lite större risker från tee.
Banan har 2021/2022 genomgått en större renovering/ombyggnad där bl a över 40 bunkrar ersatts av gräsbunkrar och 700 träd har tagits bort. Detta har resulterat i en bana som ”öppnats upp” med mer generöst tilltagna spelfält.
Medelgolfaren kommer att finna en bana som är betydligt mer spelvänlig än förut medan det finns fullt tillräckligt med utmaningar för spelare med lägre handicap.
Några hål spelas i direkt anslutning till havet – de vackra scenerierna får man alltså på köpet!
Banan ligger ca 11 km från hotellet.Old Course Vilamoura
Dom Pedro Old Golf Course är en av de mest välkända banorna på Algarvekusten. Banan är från 1969, ritades av engelsmannen Frank Pennink och rankas bland de bästa på Iberiska halvön.
En riktigt minnesvärd golfupplevelse!
Banan ligger ca 13 km från hotellet.Salgados
Seasidebanan Salgados, öppnad 1994, ligger i ett område med laguner väster om Albufeira. Banans främsta försvar är dess vattenhinder och strategiskt placerade bunkrar. Här väntar en intressant runda i unik miljö. Par 72, 5.600 meter från gul och 4.700 meter från röd. Här finns driving-range, putting- och chippinggreener, övningsbunker och golf-academy. Vidare klubbhus med pro-shop, omklädningsrum med skåp.
Salgados ligger ca 11 km från hotellet.Dom Pedro Victoria
OBS! Banan är stängd p g a ombyggnad och beräknas åter öppna i februari 2025.
Dom Pedro Victoria, med design av ingen mindre än Arnold Palmer, är tveklöst en av Algarvekustens allra bästa banor. Här har Portugal Masters på DP World Tour gått av stapeln vid ett flertal tillfällen och banan rankas högt av spelarna.
På sin väg runt banan möts man av flera större vattenhinder utmed hyggligt breda fairways. Greenerna är stora och snabba och medelgolfaren måste verkligen fokusera för att undvika treputtar. Som sig bör på denna typ av anläggning finns även ett träningsområde i toppklass.
Banan har par 72 med en längd på mellan 4760 och 6650 meter beroende på vilken tee man spelar från. Här finns också ett fint klubbhus med alla faciliteter man kan önska sig.
Banan ligger ca 12 km från hotellet.Pine Cliffs
På Pine Cliffs finns en välskött och rolig golfbana med 9 hål.
Vissa hål bjuder på härliga vyer och banan lämpar sig utmärkt både för den rutinerade golfaren och för nybörjaren. Signaturhålet, nummer sex, är ett par 3-hål över en ravin – spektakulärt! Klubbhuset har en riktigt bra restaurang samt pro shop.
Banan ligger ca 5 km från hotellet, -
Priser
Väkommen att kontakta oss för offert
STÄNG LISTA
-
Förfrågan
Välkommen att fylla i en förfrågan nedan. Vi återkommer därefter till dig via e-post med en komplett offert.
Obs, flygresa ingår i de flesta fall inte i våra priser utan det bokar du som resenär själv för bästa pris på datum och tider som passar dig.
Se mer info om flyg under ”Bokning info” i huvudmenyn.