
Minthis Resort
Minthis Golf Resort ligger naturskönt några km. inåt landet från Paphos på sydvästra Cypern. Våra golfpaket är med boende i fräsha ”suites” med två sovrum belägna centralt i resorten med gångavstånd till klubbhuset, affär, restauranger, barer samt gym & spa. Golfbanan ligger i direkt anslutning till boendet och här finns även en gång-slinga på 5 km för den som vill sträcka lite extra på benen.
Golf spelas på anläggningens bana, Minthis Golf men det går även att boka spel på Aphrodite Hills, Elea, och Secret Valley.
Ett besök i Paphos, cirka 14 minuter från resorten, rekommenderas varmt. Paphos är med på Unescos världsarvslista och här kan man få en inblick i Cyperns kulturarv, besöka någon av de många restaurangerna eller bara strosa runt. På bekvämt avstånd från Minthis finns fina sandstränder och att vädret är behagligt året runt behöver väl knappt nämnas!
-
Boende
Minthis Resort
Minthis Resort har 95 sviter från 2021 respektive 2025. Vidare finns här hus med 2 – 4 sovrum.
Våra golfpaket är med boende i sviter belägna i tvåvåningsbyggnader centralt i resorten. De välutrustade och moderna sviterna är på drygt 100 kvadratmeter, har två sovrum, två badrum, vardagsrum, fullt utrustat kök samt terrass eller balkong. Bland utrustningen kan nämnas A/C, Smart-TV, gratis wifi, Nespressomaskin, hårfön och värdeskåp.
Det är gångavstånd från boendet till klubbhuset, träningsområden, första tee, affär, restauranger, barer samt gym & spa.
Klubbhusets restaurang serverar frukost och lunch medan restaurang Amaracus levererar medelhavsinspirerad mat men även internationella rätter. Bar-M har en intressant meny med asiatisk och sydeuropeisk mat samt drycker av allehanda slag inklusive coctails.Resortens prisbelönta spa är på 3.000 kvadrat meter och ståtar med en 25-meters pool, hydrotherapy-pool, bastu, isfontäner och thermal suites. Resorten har även en uppvärmd utomhuspool.
Måltider
Frukost ingår
Halvpension mot tilläggFlygplats
Närmaste flygplats: Larnaca (14 mil) -
Golf
Minthis
Minthis var Cyperns första bana när den öppnade 1994. Banan ritades av engelsmannen Donald Steel och har nyligen renoverats av firman Mackenzie & Ebert som jobbat med fyra av de nio British-Openbanorna. Banan ligger 550 meter över havet och är utlagd i ett område som hört till ett kloster från 1100-talet. Njut av en runda på en intressant och varierande bana med hål utlagda bland vinrankor, valnöts-, mandel- och olivträd.
Par 71, 4951 meter från röd tee och 5443 meter från gul.
Banan ligger i anslutning till boendet och lämpar sig bra att gå men här finns även golfbilar att hyra.
Separat klubbhus med restaurang, bar samt pro-shop.
Driving-range, puttinggreen, närspelsområde samt en 3-håls par-3-bana.Aphrodite Hills
Aphrodite Hills är en spektakulär bana av mästerskapskaraktär. Här har Europatouren gästat men det handlar om en bana som är en upplevelse för golfare på alla nivåer. Banan öppnade 2002 och den utmärks av ett sällsynt fint skick. Man möts av välskötta fairways som på sina håll kantas av frodiga olivlundar, och upphöjda greener omgivna av utmanande och roliga greenområden. Banan har endast ett fåtal vattenhinder och från de flesta hål har man en storslagen utsikt över Medelhavet.
Aphrodite Hills har par 70 och mäter 4530 – 6300 meter beroende på vilken utslagsplats man nyttjar.
Golfbil ingår, något som är en fördel eftersom det på sina håll är en bra bit mellan green och tee.
Banan ligger ca 3 mil från Minthis.Eléa
Eléa Golf Club i Paphos ritades av Nick Faldo och är en, som alltid när det gäller Faldo, utmanande layout med gott om bunkrar och knepiga greenområden. Banan är emellertid väl anpassad för spelare av olika skicklighetsgrad och en runda här är en härlig upplevelse. De fina vyerna över medelhavet får man på köpet! Par 71, 4.664 meter från röd tee och 5.243 meter från gul.
Banan ligger ca 2 mil från Minthis.Secret Valley
Secret Valley ligger naturskönt i den lägre delen av Petra tou Romiou-dalen och har en utmanande layout med en del smala hål och vattenhinder. Tony Jacklin har varit inblandad i designen vilket borgar för kvalitet. Par 71, 4.196 meter från röd tee och 4.902 meter från gul.
Banan ligger ca 3 mil från Minthis. -
Priser

prislista vecka
Vecka, PRIS PER PERSON I SEK
- Pris
- Period
- 17.940:-
- Frånpris
I priset ingår:
– Flygplatstransfer t/r Larnaca
– Boende i Superior Suite med två sovrum 7 nätter, fyra personer
– Frukost
– 4 x 18 hålsgreenfee på Minthis Golf
– Förbokade starttiderOvanstående priser är exklusive flyg.
Priserna varierar under säsong men ”frånpriset” är en vägledning om var prisbilden startar.STÄNG LISTA
-
Förfrågan
Välkommen att fylla i en förfrågan nedan. Vi återkommer därefter till dig via e-post med en komplett offert.
Obs, flygresa ingår i de flesta fall inte i våra priser utan det bokar du som resenär själv för bästa pris på datum och tider som passar dig.
Se mer info om flyg under ”Bokning info” i huvudmenyn.
























































